Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Profilaktyka chorób pasożytniczych-owsica, wszawica, świerzb

Profilaktyka chorób pasożytniczych-owsica, wszawica, świerzb

Drodzy Rodzice/Opiekunowie zwróćcie uwagę, czy Wasze dziecko nie prezentuje objawów: ŚWIERZBA, OWSICY, WSZAWICY?

To zakaźne, pasożytnicze choroby pojawiające się najczęściej w dużych skupiskach ludzkich, a szkoła bez wątpienia należy do takich miejsc, dlatego bezwzględnie należy stosować profilaktykę, w celu uniknięcia zakażenia.

 

ŚWIERZB  jest zakaźnym pasożytniczym schorzeniem skóry, wywołanym przez tak zwanego świerzbowca ludzkiego. Pasożyt ten przenosi się bezpośrednio od chorego do zdrowego człowieka lub pośrednio przez różne przedmioty. Okres wylęgania choroby (od chwili zakażenia) wynosi przeciętnie od 2 do 4 tygodni.

Objawy choroby:

 - silne swędzenie skóry, występujące zwłaszcza porą nocną, po rozgrzaniu się ciała
w pościeli.

Typowe umiejscowienie świerzba to:

 -  boczne powierzchnie palców i fałdy międzypalcowe rąk, okolice stawów nadgarstkowych i fałdów pachowych,

 - okolice brzucha, pośladków i wewnętrznych powierzchni ud,

 - okolice brodawek sutkowych u kobiet,

 - narządy płciowe u mężczyzn,

 - zewnętrzne brzegi dłoni i podeszwy stóp.

W wymienionych miejscach pojawiają się początkowo nory świerzbowca zakończone pęcherzykiem z treścią surowiczą. Później, na skutek drapania występują ślady zadrapań, krosty, strupy i często bąble. Im dłużej trwa choroba, tym objawy są bardziej różnorodne z przewagą zmian ropnych.

Zapobieganie zakażeniu:

Podstawowym warunkiem zapobiegania zakażeniu się świerzbem jest przestrzeganie higieny osobistej; mycie rąk i kąpiele całego ciała, częsta zmiana bielizny i prasowanie odzieży.

Leczenie:

Obywać się powinno pod kontrolą lekarza!

 

OWSICA jest to pospolite schorzenie pasożytnicze, które wywołują robaki (owsiki) występujące  w przewodzie pokarmowym człowieka, zwłaszcza u dzieci.

Owsiki mają od 0,5 do 1 cm długości, są barwy białej, zamieszkują dolny odcinek jelita cienkiego oraz jelito grube. Samice owsika, najczęściej w nocy wydostają się na skórę odbytu, aby złożyć jaja. Pełzające samice powodują dotkliwy świąd okolicy odbytu, stając się przyczyną bezsenności, rozdrażnienia i wzmożonej pobudliwości. Zarażone dzieci mogą ponadto uskarżać się na bóle brzucha, często cierpią na brak apetytu, sa blade. Do zarażenia dochodzi na skutek połknięcia jaj owsika, które znajdują się na brudnych rękach, zwłaszcza pod paznokciami, a także unoszą się w powietrzu, na cząstkach kurzu. Z połkniętych jaj wylęgają się larwy, które przekształcają się w postaci dorosłe. O rozpoznaniu decyduje stwierdzenie obecności jaj pasożyta w fałdach odbytu lub dojrzałych osobników w kale.

Zapobieganie zakażeniu:

Podstawowym warunkiem zapobiegania zakażeniu się owsikami jest przestrzeganie higieny osobistej; mycie rąk przed jedzeniem i po wyjściu z ubikacji, kąpiele całego ciała, częsta zmiana bielizny i prasowanie odzieży.

Leczenie:

Obywać się powinno pod kontrolą lekarza!

 

WSZAWICA: objawy można zauważyć już następnego dnia po zakażeniu – pojawia się uporczywy świąd i podrażnienie skóry głowy. U nasady włosów widoczne są białe (przypominające łupież) lecz trudne do usunięcia jaja wszy zwane gnidami.

Wszy przenoszą się przez bezpośredni kontakt włosów. Ważna jest szybka reakcja
i zastosowanie odpowiedniego preparatu, który wyeliminuje jaja wszy i zapobiegnie nawrotom choroby.

 

 

Data dodania: 2023-01-04 09:14:01
Data edycji: 2023-01-04 09:23:04
Ilość wyświetleń: 520

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

„Dawać zdrowie i radość poprzez gry w słońcu i na powietrzu”

dr Henryk Jordan
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej