Wszyscy mówią, że Łódź jest szara i na pierwszy rzut oka można odnieść takie wrażenie. Jednak szybko okazuje się, że to barwne miasto, w którym wiele się dzieje. Tutejsze ulice, kamienice, fabryki i pałace kryją mnóstwo tajemnic. Przekonaliśmy się o tym podczas wycieczki z przesympatycznym przewodnikiem Panem Krzysztofem. Zapraszamy na spacer po ciekawej i pełnej zabytków oraz atrakcji Łodzi.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do Pałacu Izraela Poznańskiego. To piękny i ozdobny budynek, w których mieszkała bajecznie bogata rodzina fabrykantów. Są tutaj liczne działa sztuki, zachowane piękne kominki i sztukateria sal. Wszystko lśni złotem i odbija się w ogromnych lustrach.
Księży Młyn to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana; stąd też jego nazwa. Oglądaliśmy budynki fabryczne, osiedla mieszkaniowe, rezydencje właścicieli, wille, remizę straży pożarnej, a także ogrody i parki.
W Muzeum Pałac Herbsta zwiedzaliśmy wnętrza willi zamożnej rodziny fabrykanckiej, zabytkowe przedmioty codziennego użytku i spędziliśmy czas w pięknym ogrodzie.
Wędrowaliśmy ulicą Piotrkowską czyli Pietryną, która zaprowadziła nas na Pasaż róży. W podwórku kamienicy artystka Joanna Rajkowska stworzyła Pasaż Róży, wyklejając ściany kawałkami lusterek. Czuliśmy się jak w baśni.
Spacerując łódzkim deptakiem warto skręcić w ulicę Więckowskiego, gdzie nad bramą pod numerem 4 widnieje napis NARODZINY DNIA. Wchodząc do środka przeniesiemy się w baśniowy świat fantastyki.
Zwiedzając Experymentarium mogliśmy wszystkiego dotknąć! Bawiliśmy się i robiliśmy doświadczenia z różnych dziedzin nauki na specjalnych przyrządach oraz stanowiskach interaktywnych. Zrozumieliśmy zjawiska, które były dla nas tajemnicą.
Podczas spaceru spotkaliśmy Twórców Łodzi Przemysłowej. Usiedliśmy przy stole z królami polskiej bawełny: Izraelem Poznańskim, Karolem Scheiblerem i Henrykiem Grohmanem – prawdopodobnie wujkiem naszej koleżanki z klasy 3b.
To była pełna wrażeń wycieczka.
Na drugi dzień w szkole, jeszcze w wycieczkowych nastrojach, cały dzień poświęciliśmy na poznawanie tego pięknego miasta. Poznaliśmy gwarę łodzian, układaliśmy puzzle z postaciami z bajek, których figurki stoją w różnych miejscach Łodzi oraz graliśmy w grę „Rowerem po Łodzi”, dzięki której mogliśmy odkryć nowe, nieznane dla nas zakątki Łodzi.
Zwiedzajcie Łódź !
Uczniowie klas 3A i 3 B
„Dawać zdrowie i radość poprzez gry w słońcu i na powietrzu”
95-054 Ksawerów
ul. Zachodnia 33