Mandala, najprościej mówiąc, to obrazek na kole z powtarzającym się motywem. Przy powstawaniu mandali nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Można stosować dowolne, znane nam techniki i metody. Ważny jest nie tylko efekt końcowy, ale również sam proces twórczy.
Praca przy tworzeniu mandali ma właściwości energetyzujące, relaksujące, wyciszające, uspokajające, rozładowujące, a także terapeutyczne. Rysowanie, malowanie, układanie, budowanie mandali pozwala również na rozwijanie zdolności manualnych i artystycznych, bowiem dobieranie i łączenie kształtów, materiałów i kolorów, rozwija pamięć wzrokową, koncentrację, wytrwałość i konsekwencję w działaniu oraz pomaga w lepszym wyrażaniu myśli. Tworzenie mandali jest stosowane w arteterapii.
Najlepszym przykładem powyższych informacji są prace, które wzięły udział w naszym szkolnym konkursie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu zarówno pomysłu jak i sposobu wykonania. Mamy nadzieję, że ten wspólny, rodzinny czas, spędzony przy tworzeniu jesiennej mandali, przyniósł trochę radości w te krótkie, jesienne dni.