19 kwietnia to dzień, w który przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum POLIN organizuje coroczne obchody pod akcją Żonkile.
Nas również nie mogło zabraknąć i tak jak rok oraz dwa lata temu włączyliśmy się w obchody rocznicy.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły w dniach 17 - 20 kwietnia wykonali papierowe żonkile, a nawet przynosili prawdziwe i przypinali je do swoich na ubrań na znak solidarności. Dlaczego akurat te kwiaty? Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Dzieci brały również udział w zajęciach przeprowadzanych przez wychowawców, podczas których dowiedziały się wielu istotnych kwestii na temat powstania, życia w samym getcie, a także poznały perspektywę dzieci, żyjących w czasie II wojny światowej. Młodsi uczniowie odsłuchali opowiadania "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, "Było - nie ma - jest" Katarzyny Jackowskiej - Enemuo. Uczniowie klas 7-8 obejrzeli poruszający i dający do myślenia animowany film stworzony na podstawie reportażu Hanny Krall "Zdążyć przed panem Bogiem".